Herren: Adriatica Ionica Race (ITA)
Rennen: 3. Etappe Adriatica Ionica Race (ITA)
Kategorie: 2.1
Datum: 22.06.2018
Strecke: Mussolente - Giau
Distanz: 158.3 km
Etappenwertung
-
1.
Ivan Sosa
(COL, Androni Giocattoli-Sidermec)
4:40:42
-
2.
Giulio Ciccone
(ITA, Bardiani CSF)
+ 0:37
-
3.
Ben Hermans
(BEL, Israel Cycling Academy)
+ 1:06
-
4.
Edward Ravasi
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 1:12
-
5.
Pieter Weening
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 1:29
-
6.
Ildar Arslanov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 1:43
-
7.
Gianluca Brambilla
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 2:20
-
8.
Peter Stetina
(USA, Trek-Segafredo)
+ 2:27
-
9.
Giovanni Carboni
(ITA, Bardiani CSF)
+ 2:39
-
10.
Simone Petilli
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 2:45
-
11.
Valerio Conti
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 2:57
-
12.
Ivan Santaromita
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 3:09
-
13.
Artem Nych
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 3:25
-
14.
James Knox
(GBR, Quick-Step Floors)
+ 3:49
-
15.
Antonio Nibali
(ITA, Bahrain-Merida)
+ 3:59
-
16.
Nicola Conci
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 4:07
-
17.
Ilia Koshevoy
(BLR, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 4:14
-
18.
Michele Gazzara
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 4:31
-
19.
Etienne van Empel
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 4:52
-
20.
Alberto Amici
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 5:03
-
21.
Simone Ravanelli
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 5:34
-
22.
Zahiri Abderrahim
(MAR, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 6:04
-
23.
Lorenzo Delcó
(SUI, Biesse Carrera Gavardo)
+ 6:15
-
24.
Marco Frapporti
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 6:29
-
25.
Enrico Barbin
(ITA, Bardiani CSF)
+ 6:32
-
26.
Guy Niv
(ISR, Israel Cycling Academy)
+ 6:48
-
27.
Floris Gerts
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 6:57
-
28.
Filippo Zaccanti
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 7:04
-
29.
Sebastian Schönberger
(AUT, Hrinkow Advarics Cycleang)
+ 7:41
-
30.
Nick van der Lijke
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 8:10
-
31.
Fabio Felline
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 8:15
-
32.
Nicola Bagioli
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 8:48
-
33.
Sergey Firsanov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 9:45
-
34.
Mattia Cattaneo
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 12:18
-
35.
Nicola Gaffurini
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 12:31
-
36.
Alessandro Tonelli
(ITA, Bardiani CSF)
+ 13:27
-
37.
Kristian Sbaragli
(ITA, Israel Cycling Academy)
+ 13:27
-
38.
Simone Velasco
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 13:27
-
39.
Moreno Moser
(ITA, Italy)
+ 13:27
-
40.
Francesco Gavazzi
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 13:32
-
41.
Alessandro Bisolti
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 14:37
-
42.
Damiano Cunego
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 15:22
-
43.
Paolo Totò
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 16:12
-
44.
Rodolfo Torres
(COL, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 16:36
-
45.
Jarlinson Pantano
(COL, Trek-Segafredo)
+ 16:53
-
46.
Darwin Atapuma
(COL, UAE Team Emirates)
+ 16:53
-
47.
Simone Andreetta
(ITA, Bardiani CSF)
+ 17:04
-
48.
Manuele Mori
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 19:08
-
49.
Niki Terpstra
(NED, Quick-Step Floors)
+ 19:39
-
50.
Javier Ignacio Montoya Montoya
(COL, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 19:43
-
51.
Lorenzo Rota
(ITA, Bardiani CSF)
+ 20:53
-
52.
Umberto Orsini
(ITA, Bardiani CSF)
+ 20:53
-
53.
Valerio Agnoli
(ITA, Bahrain-Merida)
+ 22:07
-
54.
Sergei Shilov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 22:09
-
55.
Manuele Boaro
(ITA, Bahrain-Merida)
+ 22:09
-
56.
Dennis van Winden
(NED, Israel Cycling Academy)
+ 22:09
-
57.
Ben Swift
(GBR, UAE Team Emirates)
+ 22:15
-
58.
Miguel Eduardo Florez Lopez
(COL, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 22:44
-
59.
Marco Tizza
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 23:20
-
60.
Marco Canola
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 23:20
-
61.
Enrico Salvador
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 26:33
-
62.
Jhonatan Narvaez
(ECU, Quick-Step Floors)
+ 26:33
-
63.
Manuel Belletti
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 33:38
-
64.
Alex Turrin
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 33:38
-
65.
Meiyin Wang
(CHN, Bahrain-Merida)
+ 34:16
-
66.
Yukiya Arashiro
(JPN, Bahrain-Merida)
+ 34:16
-
67.
Andrea Toniatti
(ITA, Italy)
+ 35:14
-
68.
Kasper Asgreen
(DEN, Quick-Step Floors)
+ 35:42
-
69.
Jalel Duranti
(ITA, Italy)
+ 36:35
-
70.
Matteo Trentin
(ITA, Italy)
+ 37:19
-
71.
Alexander Porsev
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 37:41
-
72.
Jay Thomson
(RSA, Dimension Data)
+ 38:18
-
73.
Niccolo' Salvietti
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 38:18
-
74.
Damiano Cima
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 38:18
-
75.
Antonio Di Sante
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 38:18
-
76.
Nikolay Trusov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 38:18
-
77.
Davide Martinelli
(ITA, Quick-Step Floors)
+ 38:18
-
78.
Elia Viviani
(ITA, Quick-Step Floors)
+ 38:18
-
79.
Jeroen Meijers
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 38:18
-
80.
Filippo Tagliani
(ITA, Italy)
+ 38:18
-
81.
Reinardt Janse Van Rensburg
(RSA, Dimension Data)
+ 38:18
-
82.
Floryan Arnoult
(FRA, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 38:18
-
83.
German Nicolas Tivani Perez
(ARG, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 38:18
-
84.
Riccardo Minali
(ITA, Italy)
+ 38:18
-
85.
Manuel Peñalver Aniorte
(ESP, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 38:18
-
86.
Michele Scartezzini
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 38:18
-
87.
Giacomo Nizzolo
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 38:18
-
88.
Enrico Logica
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 38:18
-
89.
Eugenio Alafaci
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 38:18
-
90.
Stanimir Cholakov
(BUL, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 38:18
-
91.
Luca Pacioni
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 38:18
-
92.
Matteo Draperi
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 38:18
-
93.
Nicholas Dlamini
(RSA, Dimension Data)
+ 38:18
-
94.
Mark Cavendish
(GBR, Dimension Data)
+ 38:18
-
95.
Simone Consonni
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 38:18
-
96.
Chun Kai Feng
(TPE, Bahrain-Merida)
+ 38:18
-
97.
Oscar Riesebeek
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 38:18
-
98.
Alvaro Hodeg
(COL, Quick-Step Floors)
+ 38:18
-
99.
Nathan Earle
(AUS, Israel Cycling Academy)
+ 38:18
-
100.
Mihkel Räim
(EST, Israel Cycling Academy)
+ 38:18
-
101.
Mark Renshaw
(AUS, Dimension Data)
+ 38:18
-
102.
Hamish Schreurs
(NZL, Israel Cycling Academy)
+ 38:18
-
103.
Ryan Gibbons
(RSA, Dimension Data)
+ 38:18
-
104.
Matteo Busato
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 38:18
-
105.
Andrea Zanardini
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 38:18
-
106.
Giovanni Pedretti
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 38:30
-
107.
Francesco Lamon
(ITA, Italy)
+ 38:56
-
108.
Wouter Wippert
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 39:19
Gesamtwertung
-
1.
Ivan Sosa
(COL, Androni Giocattoli-Sidermec)
8:56:28
-
2.
Edward Ravasi
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 0:18
-
3.
Giulio Ciccone
(ITA, Bardiani CSF)
+ 0:45
-
4.
Ildar Arslanov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 1:13
-
5.
Peter Stetina
(USA, Trek-Segafredo)
+ 1:38
-
6.
Ben Hermans
(BEL, Israel Cycling Academy)
+ 1:45
-
7.
Simone Petilli
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 1:51
-
8.
Gianluca Brambilla
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 1:54
-
9.
Pieter Weening
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 2:03
-
10.
Valerio Conti
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 2:03
-
11.
Giovanni Carboni
(ITA, Bardiani CSF)
+ 2:53
-
12.
Artem Nych
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 2:55
-
13.
Nicola Conci
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 3:15
-
14.
Ivan Santaromita
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 3:24
-
15.
Michele Gazzara
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 4:41
-
16.
Ilia Koshevoy
(BLR, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 4:54
-
17.
James Knox
(GBR, Quick-Step Floors)
+ 6:22
-
18.
Antonio Nibali
(ITA, Bahrain-Merida)
+ 6:40
-
19.
Enrico Barbin
(ITA, Bardiani CSF)
+ 6:46
-
20.
Simone Ravanelli
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 6:52
-
21.
Etienne van Empel
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 6:56
-
22.
Fabio Felline
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 7:23
-
23.
Zahiri Abderrahim
(MAR, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 7:28
-
24.
Alberto Amici
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 7:50
-
25.
Sebastian Schönberger
(AUT, Hrinkow Advarics Cycleang)
+ 8:21
-
26.
Marco Frapporti
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 8:33
-
27.
Filippo Zaccanti
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 8:48
-
28.
Floris Gerts
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 9:00
-
29.
Nicola Bagioli
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 9:03
-
30.
Sergey Firsanov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 10:44
-
31.
Lorenzo Delcó
(SUI, Biesse Carrera Gavardo)
+ 11:07
-
32.
Nick van der Lijke
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 11:47
-
33.
Mattia Cattaneo
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 12:28
-
34.
Nicola Gaffurini
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 12:41
-
35.
Moreno Moser
(ITA, Italy)
+ 13:36
-
36.
Simone Velasco
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 14:07
-
37.
Kristian Sbaragli
(ITA, Israel Cycling Academy)
+ 14:10
-
38.
Alessandro Bisolti
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 14:47
-
39.
Alessandro Tonelli
(ITA, Bardiani CSF)
+ 15:10
-
40.
Guy Niv
(ISR, Israel Cycling Academy)
+ 15:10
-
41.
Francesco Gavazzi
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 15:41
-
42.
Paolo Totò
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 16:22
-
43.
Rodolfo Torres
(COL, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 16:46
-
44.
Damiano Cunego
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 17:06
-
45.
Simone Andreetta
(ITA, Bardiani CSF)
+ 17:18
-
46.
Jarlinson Pantano
(COL, Trek-Segafredo)
+ 17:30
-
47.
Niki Terpstra
(NED, Quick-Step Floors)
+ 18:31
-
48.
Darwin Atapuma
(COL, UAE Team Emirates)
+ 19:40
-
49.
Manuele Mori
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 19:43
-
50.
Lorenzo Rota
(ITA, Bardiani CSF)
+ 21:07
-
51.
Umberto Orsini
(ITA, Bardiani CSF)
+ 21:07
-
52.
Sergei Shilov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 21:39
-
53.
Valerio Agnoli
(ITA, Bahrain-Merida)
+ 22:07
-
54.
Dennis van Winden
(NED, Israel Cycling Academy)
+ 23:05
-
55.
Manuele Boaro
(ITA, Bahrain-Merida)
+ 23:15
-
56.
Marco Canola
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 23:35
-
57.
Javier Ignacio Montoya Montoya
(COL, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 24:41
-
58.
Miguel Eduardo Florez Lopez
(COL, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 24:53
-
59.
Marco Tizza
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 27:09
-
60.
Ben Swift
(GBR, UAE Team Emirates)
+ 28:27
-
61.
Enrico Salvador
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 30:54
-
62.
Jhonatan Narvaez
(ECU, Quick-Step Floors)
+ 32:06
-
63.
Manuel Belletti
(ITA, Androni Giocattoli-Sidermec)
+ 33:48
-
64.
Yukiya Arashiro
(JPN, Bahrain-Merida)
+ 35:45
-
65.
Elia Viviani
(ITA, Quick-Step Floors)
+ 37:00
-
66.
Simone Consonni
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 37:18
-
67.
Giacomo Nizzolo
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 37:26
-
68.
Alex Turrin
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 37:52
-
69.
Meiyin Wang
(CHN, Bahrain-Merida)
+ 37:57
-
70.
Matteo Trentin
(ITA, Italy)
+ 38:17
-
71.
Alexander Porsev
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 38:20
-
72.
Andrea Toniatti
(ITA, Italy)
+ 38:26
-
73.
Mihkel Räim
(EST, Israel Cycling Academy)
+ 38:57
-
74.
Matteo Busato
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 38:58
-
75.
Reinardt Janse Van Rensburg
(RSA, Dimension Data)
+ 39:13
-
76.
Mark Cavendish
(GBR, Dimension Data)
+ 39:13
-
77.
Enrico Logica
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 39:36
-
78.
Jalel Duranti
(ITA, Italy)
+ 39:47
-
79.
Antonio Di Sante
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 39:57
-
80.
Michele Scartezzini
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 40:00
-
81.
Jeroen Meijers
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 40:01
-
82.
Jay Thomson
(RSA, Dimension Data)
+ 40:47
-
83.
Ryan Gibbons
(RSA, Dimension Data)
+ 40:47
-
84.
Davide Martinelli
(ITA, Quick-Step Floors)
+ 40:51
-
85.
Nicholas Dlamini
(RSA, Dimension Data)
+ 41:25
-
86.
Damiano Cima
(ITA, Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini)
+ 41:36
-
87.
Chun Kai Feng
(TPE, Bahrain-Merida)
+ 41:59
-
88.
Riccardo Minali
(ITA, Italy)
+ 42:08
-
89.
Niccolo' Salvietti
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 42:09
-
90.
Andrea Zanardini
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 42:17
-
91.
Mark Renshaw
(AUS, Dimension Data)
+ 42:25
-
92.
Floryan Arnoult
(FRA, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 42:45
-
93.
Francesco Lamon
(ITA, Italy)
+ 42:46
-
94.
Nikolay Trusov
(RUS, Gazprom-Rusvelo)
+ 42:56
-
95.
Luca Pacioni
(ITA, Wilier Triestina-Selle Italia)
+ 43:14
-
96.
Alvaro Hodeg
(COL, Quick-Step Floors)
+ 43:50
-
97.
Oscar Riesebeek
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 45:33
-
98.
German Nicolas Tivani Perez
(ARG, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 46:05
-
99.
Filippo Tagliani
(ITA, Italy)
+ 46:17
-
100.
Stanimir Cholakov
(BUL, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 46:31
-
101.
Giovanni Pedretti
(ITA, Biesse Carrera Gavardo)
+ 46:58
-
102.
Kasper Asgreen
(DEN, Quick-Step Floors)
+ 47:18
-
103.
Eugenio Alafaci
(ITA, Trek-Segafredo)
+ 47:40
-
104.
Nathan Earle
(AUS, Israel Cycling Academy)
+ 48:04
-
105.
Hamish Schreurs
(NZL, Israel Cycling Academy)
+ 48:04
-
106.
Manuel Peñalver Aniorte
(ESP, Trevigiani Phonix-Hemus 1896)
+ 48:45
-
107.
Wouter Wippert
(NED, Roompot-Nederlandse Loterij)
+ 49:23
-
108.
Matteo Draperi
(ITA, Sangemini-Mg. K Vis-Vega)
+ 50:55