23.07. -
1. Etappe - 188.0 km
-
1.
Greipel, André
(Team Columbia)
4:36:37
-
2.
Swift, Ben
+ 0:00
-
3.
Pohl, Dennis
(Team 3C-Gruppe)
+ 0:00
-
4.
Schulze, Andre
(PSK Whirlpool - Author)
+ 0:00
-
5.
Hayman, Mathew
(Rabobank)
+ 0:00
-
6.
Tolles, Joachim
(Team Kuota-Senges)
+ 0:00
-
7.
Milan Jimenez, Diego
(Acqua Sapone - Caffe Mokambo)
+ 0:00
-
8.
Pollack, Olaf
(Team Volksbank)
+ 0:00
-
9.
Poitschke, Enrico
(Team Milram)
+ 0:00
-
10.
Kluge, Roger
(LKT Team Brandenburg)
+ 0:00
24.07. -
2. Etappe - 242.0 km
-
1.
Downing, Dean
(Rapha-Condor / Recycling.co.uk)
5:52:17
-
2.
Valach, Jan
(ELK Haus - Simplon)
+ 0:00
-
3.
Rogers, Michael
(Team Columbia)
+ 0:00
-
4.
House, Kristian
(Rapha-Condor / Recycling.co.uk)
+ 0:00
-
5.
Martens, Paul
(Rabobank)
+ 0:00
-
6.
Donati, Alessandro
(Acqua Sapone - Caffe Mokambo)
+ 0:00
-
7.
McCartney, Jason
(Team CSC)
+ 0:00
-
8.
Schreck, Stephan
(Gerolsteiner)
+ 0:00
-
9.
Baumann, Eric
(Team Sparkasse)
+ 0:19
-
10.
Pollack, Olaf
(Team Volksbank)
+ 0:19
25.07. -
3. Etappe - 188.0 km
26.07. -
4. Etappe - 36.0 km - Zeitfahren
-
1.
Grabsch, Bert
(Team Columbia)
0:42:32
-
2.
Martin, Tony
(Team Columbia)
+ 0:21
-
3.
Rogers, Michael
(Team Columbia)
+ 0:42
-
4.
McCartney, Jason
(Team CSC)
+ 1:19
-
5.
Larsson, Gustav Erik
(Team CSC)
+ 1:27
-
6.
Velits, Martin
(Team Milram)
+ 1:59
-
7.
Gerdemann, Linus
(Team Columbia)
+ 2:17
-
8.
Schreck, Stephan
(Gerolsteiner)
+ 2:34
-
9.
Martens, Paul
(Rabobank)
+ 2:44
-
10.
Bak, Lars Ytting
(Team CSC)
+ 2:46
27.07. -
5. Etappe - 146.0 km
-
1.
Kroon, Karsten
(Team CSC)
3:33:41
-
2.
Fröhlinger, Johannes
(Gerolsteiner)
+ 0:00
-
3.
Fankhauser, Clemens
(ELK Haus - Simplon)
+ 0:00
-
4.
Kozontchuk, Dmitriy
(Rabobank)
+ 0:00
-
5.
Gentili, Massimiliano
(Acqua Sapone - Caffe Mokambo)
+ 0:00
-
6.
Greipel, André
(Team Columbia)
+ 0:15
-
7.
Ongarato, Alberto
(Team Milram)
+ 0:15
-
8.
Abakoumov, Igor
(Mitsubishi - Jartazi)
+ 0:15
-
9.
Baumann, Eric
(Team Sparkasse)
+ 0:15
-
10.
Milan Jimenez, Diego
(Acqua Sapone - Caffe Mokambo)
+ 0:15
27.07. -
Gesamtwertung (Endstand)
-
1.
Grabsch, Bert
(Team Columbia)
19:19:33
-
2.
Rogers, Michael
(Team Columbia)
+ 0:24
-
3.
Martin, Tony
(Team Columbia)
+ 0:25
-
4.
McCartney, Jason
(Team CSC)
+ 1:05
-
5.
Larsson, Gustav Erik
(Team CSC)
+ 1:31
-
6.
Schreck, Stephan
(Gerolsteiner)
+ 2:20
-
7.
Gerdemann, Linus
(Team Columbia)
+ 2:22
-
8.
Martens, Paul
(Rabobank)
+ 2:29
-
9.
Bak, Lars Ytting
(Team CSC)
+ 2:50
-
10.
Greipel, André
(Team Columbia)
+ 3:01