05.08. -
1. Etappe - 150.8 km
-
1.
Huppertz, Joshua
(Team Lotto - Kern Haus)
3:34:35
-
2.
Andersen, Idar
(Uno - X Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
3.
Lindner, Tom
(P & S Metalltechnik)
+ 0:00
-
4.
Koch, Jonas
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 0:15
-
5.
Neuman, Dominik
(Elkov - Kasper)
+ 0:15
-
6.
Urianstad, Martin Bugge
(Uno - X Pro Cycling Team)
+ 0:15
-
7.
Kukrle, Michael
(Elkov - Kasper)
+ 0:15
-
8.
Teutenberg, Tim Torn
(Leopard Pro Cycling)
+ 0:15
-
9.
Per, David
(Adria Mobil)
+ 0:15
-
10.
Janiszewski, Sylwester
(Voster ATS Team)
+ 0:15
06.08. -
2. Etappe - 203.4 km
-
1.
Schultz, Nicholas
(Team Bikeexchange)
5:00:28
-
2.
Zana, Filippo
(Bardiani CSF Faizane)
+ 0:07
-
3.
Taaramäe, Rein
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 0:10
-
4.
Hirt, Jan
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 0:17
-
5.
Zoidl, Riccardo
(Team Felbermayr Simplon Wels)
+ 0:19
-
6.
Covili, Luca
(Bardiani CSF Faizane)
+ 0:22
-
7.
Gabburo, Davide
(Bardiani CSF Faizane)
+ 0:22
-
8.
Velasco, Simone
(Gazprom-Rusvelo)
+ 0:26
-
9.
Petilli, Simone
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 0:28
-
10.
Van den Bossche, Fabio
(Sport Vlaanderen - Baloise)
+ 0:30
07.08. -
3. Etappe - 143.2 km
-
1.
Johannessen, Anders Halland
(Uno-X Dare Development Team)
3:48:41
-
2.
Zana, Filippo
(Bardiani CSF Faizane)
+ 0:03
-
3.
Taaramäe, Rein
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 0:29
-
4.
Schultz, Nicholas
(Team Bikeexchange)
+ 0:40
-
5.
Zoidl, Riccardo
(Team Felbermayr Simplon Wels)
+ 0:40
-
6.
Covili, Luca
(Bardiani CSF Faizane)
+ 0:53
-
7.
Hirt, Jan
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 1:12
-
8.
Johannessen, Anders Halland
(Uno-X Dare Development Team)
+ 1:12
-
9.
Kuzmin, Anton
(Gazprom-Rusvelo)
+ 1:18
-
10.
Gabburo, Davide
(Bardiani CSF Faizane)
+ 1:18
08.08. -
4. Etappe - 174.1 km
-
1.
Johannessen, Anders Halland
(Uno-X Dare Development Team)
4:21:18
-
2.
Zana, Filippo
(Bardiani CSF Faizane)
+ 0:00
-
3.
Toupalik, Adam
(Elkov - Kasper)
+ 0:04
-
4.
Maas, Jan
(Leopard Pro Cycling)
+ 0:04
-
5.
Gabburo, Davide
(Bardiani CSF Faizane)
+ 0:05
-
6.
Otruba, Jakub
(Elkov - Kasper)
+ 0:05
-
7.
Kukrle, Michael
(Elkov - Kasper)
+ 0:05
-
8.
Bárta, Jan
(Elkov - Kasper)
+ 0:05
-
9.
Velasco, Simone
(Gazprom-Rusvelo)
+ 0:05
-
10.
Taaramäe, Rein
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 0:05
08.08. -
Gesamtwertung (Endstand)
-
1.
Zana, Filippo
(Bardiani CSF Faizane)
16:45:21
-
2.
Johannessen, Anders Halland
(Uno-X Dare Development Team)
+ 0:15
-
3.
Taaramäe, Rein
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 0:40
-
4.
Schultz, Nicholas
(Team Bikeexchange)
+ 0:43
-
5.
Zoidl, Riccardo
(Team Felbermayr Simplon Wels)
+ 1:04
-
6.
Covili, Luca
(Bardiani CSF Faizane)
+ 1:30
-
7.
Hirt, Jan
(Intermarche - Wanty - Gobert Materiaux)
+ 1:34
-
8.
Gabburo, Davide
(Bardiani CSF Faizane)
+ 1:41
-
9.
Velasco, Simone
(Gazprom-Rusvelo)
+ 2:16
-
10.
Maas, Jan
(Leopard Pro Cycling)
+ 2:25