03.04. -
1. Etappe - 192.0 km
-
1.
Paolini, Luca
(Liquigas)
4:30:28
-
2.
Ballan, Alessandro
(Lampre - Fondital)
+ 0:00
-
3.
Hulsmans, Kevin
(Quick Step - Innergetic)
+ 0:11
-
4.
Matveyev, Sergiy
(Ceramiche Panaria - Navigare)
+ 0:11
-
5.
Posthuma, Joost
(Rabobank)
+ 0:11
-
6.
Eichler, Markus
(Unibet.com)
+ 0:11
-
7.
Roesems, Bert
(Predictor - Lotto)
+ 0:11
-
8.
Bennati, Daniele
(Lampre - Fondital)
+ 0:46
-
9.
Tombak, Janek
(Jartazi Promo Fashion Continental Cycling Team)
+ 0:46
-
10.
Coyot, Arnaud
(Unibet.com)
+ 0:46
04.04. -
2. Etappe - 227.0 km
-
1.
Bennati, Daniele
(Lampre - Fondital)
5:30:32
-
2.
Brown, Graeme
(Rabobank)
+ 0:00
-
3.
Vaitkus, Tomas
(Discovery Channel Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
4.
Cooke, Baden
(Unibet.com)
+ 0:00
-
5.
Balducci, Gabriele
(Acqua Sapone - Caffe Mokambo)
+ 0:00
-
6.
Paolini, Luca
(Liquigas)
+ 0:00
-
7.
Van Dijck, Stefan
(Team Wiesenhof Felt)
+ 0:00
-
8.
Eisel, Bernhard
(T-Mobile Team)
+ 0:00
-
9.
De Kort, Koen
(Astana)
+ 0:00
-
10.
Radochla, Steffen
(Team Wiesenhof Felt)
+ 0:00
05.04. -
3. Etappe - 119.0 km
-
1.
Steegmans, Gert
(Quick Step - Innergetic)
2:33:20
-
2.
Bennati, Daniele
(Lampre - Fondital)
+ 0:00
-
3.
Balducci, Gabriele
(Acqua Sapone - Caffe Mokambo)
+ 0:00
-
4.
Pollack, Olaf
(Team Wiesenhof Felt)
+ 0:00
-
5.
Brown, Graeme
(Rabobank)
+ 0:00
-
6.
Steels, Tom
(Predictor - Lotto)
+ 0:00
-
7.
Van Dijck, Stefan
(Team Wiesenhof Felt)
+ 0:00
-
8.
Paolini, Luca
(Liquigas)
+ 0:00
-
9.
Siedler, Sebastian
(Team Milram)
+ 0:00
-
10.
Vanlandschoot, James
(Landbouwkrediet - Tonissteiner)
+ 0:00
05.04. -
4. Etappe - 11.0 km - Zeitfahren
-
1.
Devolder, Stijn
(Discovery Channel Pro Cycling Team)
0:13:25
-
2.
Millar, David
(Saunier Duval - Prodir)
+ 0:08
-
3.
Gusev, Vladimir
(Discovery Channel Pro Cycling Team)
+ 0:10
-
4.
Rosseler, Sebastien
(Quick Step - Innergetic)
+ 0:17
-
5.
Belohvosciks, Raivis
(Saunier Duval - Prodir)
+ 0:19
-
6.
Posthuma, Joost
(Rabobank)
+ 0:19
-
7.
Pollack, Olaf
(Team Wiesenhof Felt)
+ 0:22
-
8.
Roesems, Bert
(Predictor - Lotto)
+ 0:23
-
9.
Vaitkus, Tomas
(Discovery Channel Pro Cycling Team)
+ 0:24
-
10.
Ballan, Alessandro
(Lampre - Fondital)
+ 0:26
05.04. -
Gesamtwertung (Endstand)
-
1.
Ballan, Alessandro
(Lampre - Fondital)
12:48:07
-
2.
Posthuma, Joost
(Rabobank)
+ 0:06
-
3.
Roesems, Bert
(Predictor - Lotto)
+ 0:11
-
4.
Matveyev, Sergiy
(Ceramiche Panaria - Navigare)
+ 0:17
-
5.
Gusev, Vladimir
(Discovery Channel Pro Cycling Team)
+ 0:38
-
6.
Rosseler, Sebastien
(Quick Step - Innergetic)
+ 0:45
-
7.
Hulsmans, Kevin
(Quick Step - Innergetic)
+ 0:49
-
8.
Eichler, Markus
(Unibet.com)
+ 0:54
-
9.
Bennati, Daniele
(Lampre - Fondital)
+ 0:55
-
10.
Paolini, Luca
(Liquigas)
+ 1:06